18 Saatte Eskişehir

Eskişehir’e yolu düşen bir arkadaşınızla muhabbet edecek olsanız neler duyacağınızı baştan söyleyelim ” Resmen Avrupa şehri gibi, herkes bisiklet kullanıyor, hayat çok hareketli, inanılmaz modern” şeklinde ilerleyen türlü övgü cümleleri… İnsanın merakına yenilip de yola düşmemesi mümkün değil. Bize de gidip kendi gözlerimizle görmek düştü. İşte sonuçlar…

1. GÜN

09:00

Eskişehir’in en ünlü kahvaltısı

Güne sıkı bir kahvaltıyla başlamak isteyip de Eskişehir’in yerlisine “nerede kahvaltı yapalım” diye sorduğunuzda alacağınız tek cevap var;  Doyuran Kahvaltı Salonu!! Biz kendisini Galaksinin en hızlı, en sistematik servis yapan kahvaltı salonu olarak nitelendiriyoruz. Çok enteresan bir şeyy beklemeyin bu arada, klasik Türk kahvaltısından söz ediyoruz, ama ondan güzelini de keşfeden olmadı zaten, değilmi? Menemen ve bal-kaymak ikilisini sipariş etmeden dönen pişman olur…

Fotoğraf bize ait değil. Böyle mini bir yer
Doyuran kahvaltı salonu Odunpazarında

İstiklal Mahallesi. Demirciler Sokak. No: 7/A Odunpazarı

Gözümüz güzel mimari görsün!

10:00

Odunpazarı’nı gezmeyip Eskişehir’den dönen “Eskişehir’i gezdim diyemez.” Karnımızı doyurduğumuz gibi doğruca Odunpazarı’na geçiyoruz. Dört bir yanda birbirine benzeyen binalar görmekten sıkıldıysanız, buralarda dolaşmak size çok iyi gelecek. Bu bölge, Osmanlı döneminde kalan son derece iyi korunmuş, arada sonradan eklenen varsa da aslına benzer olarak inşa edilmiş evlerle dolu. UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesinde bulunan açık hava müzesi tadında ki bölgeyi sokak sokak gezmek, yanınızda fotoğraf makinesi hazır etmek şart.

11:00

İki müze birden

İki müzeyi bir arada bulmak mu bizden mutlusu yok. Odunpazarı’ndaki Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Eskişehir Kent Belleği Müzesi aynı binada yer alıyor.  Önce alt kattaki Cam Sanatları Müzesi’ni gezip eserlere hayran olmak, sonra da üst kata çıkıp Eskişehir’in tarihi ve gelişimi hakkında bilgi edinmek gerek.  Türkiye’de böyle müzeler olduğunu gördükçe insan mutlu oluyor.

Eskişehir Cam Sanatları Müzesinde bu tör eseler görmeniz mümkün

12:30

Çiğ börek mi, çi börek mi?

Bu kadar yürüdünüz yoruldunuz, acıktınız ve sonunda bu sorunun yanıtını öğrenmenin vakti geldi. Doğru cevap, çi börekmiş!! Nereden mi biliyoruz? Yerel halkın en sevdiği çi börekçilerden Kırım Tatar Kültür Çi Börek Evi’nden… Çi böreği Eskişehir’e göç eden Kırım Tatarlarına borçluyuz. Eskişehir’e gidip bir tane çi börekle yetinen görülmemiş. Yiyin yiyebildiğiniz kadar.

Eskişehir’den çi börek yemeden dönülmez

13:30

Verimli bir kahve molası

Yürüyüşe geri dönmeden önce bir kahve molasından zarar gelmez. Klasik bir kahveci yerine, Eskişehir Kitapçısı’na uğramak çok daha iyi bir fikir. Hem kahvlere şahane, hem de kitapların plakların arasında kaybolabilirsiniz. Beş farklı ülkeden taze kahveler sunuyorlar. Bu şehirde bir taşla iki kuş vurmak muhtemel.

14:30

Einstein’la selfie çekmeye!!

İngilizlerin Madame Tussauds Müzesi varsa, bizimde Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller müzemiz var. Şehri gezdikçe, Belediye başkanı, Yılmaz Büyükerşen’e saygımız artıyor. Kendisi balmumu heykellerde yapıyormuş. Yerli ve yabancı 160 ünlü ismin heykellerinin yer aldığı müzede artık Einstein’la mı selfie çekersiniz, Obama’ylamı o kısmı size bırakıyoruz. Müzenin birde internet sitesi var buradan ziyaret edebilirsiniz.

16:00

Lületaşı ile tanışalım

Odunpazarı’nda gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerin koca bir güne ancak sığdığını farkettiğiniz anlara yaklşmışken, son bir durak daha; Atlıhan El Sanatları Çarşısı. Tarihi 1800’lerin sonlarına dayanan bu eski hanı dolaşıp lületaşından hediyelikleri kapmak gerek.

17:00

Yolunu kaybetmiş Disneyland

Eskişehir’in “adeta Avrupa gibi” diye nitelendirilmesinin temel sebeplerinden biri de şehir parkları. Bunun için size öncelikle Sazova Parkı’na gitmenizi önereceğiz. Hani şu daha önce Eskişehir’e giden arkadaşlarınızın bir masal şatosu önünde fotoğraflarını görüp ” Disneyland’ı nereden buldular yahu” diye kafanızı karıştıran park var ya iste orası. Burada 1-2 saat geçirip huzur bulmak hakkınız.

19:30

Bir gezgin için uygun kapanış

Kalkıp Eskişehir’e kadar geldiğinize göre sizde bir gezgin sayılırsınız, o yüzden sizi ait olduğunuz yere gönderiyoruz; Varuna Gezgin Cafe del Mundo.  Gezginlerin elinden çıkma bir makandasınız, hi bir şey olmasa ruhu yeter. Önce karnınızı doyurmak, sonra da bir şeyler içmek iyi fikir, hafta sonu gidecekseniz dolup taşıyor olabilir ona göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir