Fotoğrafta Kompozisyon

Manzara, doğa, portre ya da mimari, ne çektiğiniz önemli değil; fotoğrafta başarılı sonuçlar elde etmenin yolu, harika kompozisyonların nasıl elde edilebileceğini öğrenmekten geçiyor.

Şöyle bir senaryo düşünelim: Işık ve ortam şartları mükemmel. Kamera ayarlarını iki defa kontrol ettiniz ve herşeyin doğru olduğunu gördünüz. Bir deneme karesi çektiniz, pozlama ve netlemenin de harika olduğunu biliyorsunuz. Soru şu tüm bu şartlar altında sizi bir ödüllü fotoğraf çekmekten ne alıkoyar? Cevap basit: kötü kompozisyon!! Tekniğinizin ne kadar kusursuz olduğu ya da ışığın ve koşulların ne kadar güzel olduğu gerçekten önemli değil; eğer çekiminiz kötü kompoze edilmişse veya yaratıcılık adına herhangi bir şey katmamışsanız fotoğraflarınız her zaman potansiyelin altında kalacaktır. Bu, fotoğrafçılığın acı ama gerçek tarafı.

Mükemmel pozlama mevzusu harika fotoğraflar yakalamanın temelidir. Bu yüzden kadrajlama konusunu asla hafife almayın.

İyi fotoğrafçı olmak temelde iki beceri gerektirir: birincisi fotoğraf ekipmanlarını kontrol ve kumanda etme, ikimcisi ise özneyi cazip bir şekilde kadrajlama. Tartışmaya açık bir konu olmakla birlikte, fotoğrafçılığın artistik yanını öğrenmektense teknik konuları bilmek nispeten daha dolambaçsız ve kolaydır. İyi yada kötü bir komposizyonu niteleyen şeyler  sübjektiftir, yani kişiye göre değişir. Yaratıcılık ise çok kişisel bir mevzudur. Neyse ki bize yardımcı olacak bir çok kullanışlı kompozisyon kuralları bulunmakta. Bu kurallar görsel sanatçılar tarafından yüzlerce yıldır geliştirilip pratik edilmiş kurallardır. Bu kuralları yok sayarsanız günahı sizin boynunuza. bu sebeplerden ötürü bu yazı içerisinde daha iyi komposizyon elde etme, kompozisyonun temel kurallarına yakından bakma ve bunları kendi çekimlerinize neden dahil etmeniz gerektiğine sair bir sürü bilgi bulacaksınız.

Bununla beraber, eğerki kuralları körü körüne takip eden birisyseniz, bu durumda ise çekimleriniz, çok öngörülebiir ve yaratıcılıktan uzak olurlar. Bezen öyle zamanlar gelir ki, alışılmadık kadrajlamalar daha iyi ve daha ilginç sonuçlar ortaya koyabilir

Bu yazı dizisinde çekimleriniz de kompozisyon yaparken hangi koşullarda nasıl kararlar vermeniz gerektiğine yönelik güven kazanmanızı, kompozisyon temellerini ve esaslı kompozisyon kurallarını içeriyor. Denge hissi, ahenk ve güzellik gibi insanın doğuştan hissedebildiği konularda daha iyi bir kavramaya sahip olduğunuzda kompozisyonlarınızı da daha dikkatli bir biçimde yapabileceksiniz. Bu başlangıç rehberi kategorisinde ki yazıları takip ederek daha iyi bir anlayışa sahip olacağınızın garantisini verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir