Google’dan Yeni Patent

Google’dan yeni patent: giyilebilir kamera ve kemik iletim hoparlörü

Google 2013 yılında başvurusunu yaptığı bir patentin ayrıntılarını paylaştı. Bu patent interaktif oturumlar amacıyla mobil cihazlar ile eşleşen yerleşik kamera sistemli bir şapkanın ayrıntılarını içeeriyor. Bu kamera sistemi bir şapkanın içerisine yerleştirilecek olması kulağa biraz garip gelse de kullanım amacının canlı video kaydı ve fotoğraf çekimleri olduğu anlaşılıyor.

Bu sistem bir kamera etrafında şekilleniyor ancak tam bir sistem olabilmek için bağlantılı teknolojileri de kapsıyor. Sistem içerisinde sesi kemik iletimi iletimiyle ileten bir hoparlör bulunmakta. Bu teknoloji modülü dikkatini bir yandan bir yandan diğerine yönlendiren titreşimler kullanıyor ve mikrofonun yanı sıra yerleşik bataryaya da sahip.

Yayınlanan görsele göre şapkanın ön kısmında bir kamera ve kayıt cihazı yer alıyor

Giyilebilir kamera sisteminin kullanım amacı çok yönlü gibi görünüyor. Aşikar olan amacın mobil uygulama aracılığı ile içerik kaydını ve paylaşımını ve hatta canlı video yayını olduğunu söylemek mümkün. Patent içeriğinde bu teknolojinin uzak mesafeli işlerde de fayda sağlayacağı belirtiliyor. Örneğin bir şantiye çalışanının bir problemi başkalar ile paylaşması gibi.

bu patentin içeriğindeki ürünün tüketici ürünü olup olmayacağı ya da gerçekten bir şapkada mı yer alacağı henüz belli değil, bunu zaman içerisinde göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir